За підтримки

ВІДЧУЙТЕ ГОРИ НА СМАК!

“Гуцульські сирні плаї” — унікальна для України мережа маршрутів гipcькими cтежкaми, які ведуть в гості дo гyцyлiв i знaйoмлять зi cтoлiтнiми тpaдицiями cиpoвapiння, вiвчapcтвa i cкoтapcтвa в yкpaїнcькиx Кapпaтax.

Мандруючи “Гуцульськими сирними плаями”, можна потрапити на унікальні гастро-туристичні локації, які пов’язані із зареєстрованими географічними зазначеннями "Гуцульська овеча бриндзя" чи "Гуцульська коров’яча бриндза". Ці сири першими в Україні отримали статус географічних зазначень, який підтвердив їхню унікальність, якість та культурну цінність.

Технологія виробництва "Гуцульської овечої бриндзі" збереглася щонайменше з XV ст., а "Гуцульської коров’ячої бриндзи" — з XVIII ст. З того часу вони майже не мінялися: лише ручна праця, традиційний, дружній до навколишнього середовища, дерев’яний інвентар та молоко від аборигенних порід худоби як сировина. З цим унікальним досвідом можна познайомитися безпосередньо у виробників на полонинах, у дегустаційних залах, у місцях продажу та популяризації карпатських сирів, у музеях та інших локаціях, які об’єдналися у маршрут “Гуцульські сирні плаї”.

Локації маршруту можна впізнати за спеціальним ознакуванням — логотипом “Гуцульські сирні плаї”. Це лого — своєрідний знак якості гастрономічно-туристичних послуг та підтвердження культурно-історичної цінності локації. Відвідини локацій “Гуцульських сирних плаїв” дарують враження, знайомлять з традиціями і унікальними сирними смаками.

ЛАСКАВО ПРОСИМО НА ГУЦУЛЬСЬКІ СИРНІ ПЛАЇ!

КАРТА МАРШРУТУ

Локації маршруту Верховинського району

  • Полонина Кринта

    Полонина Кринта — це місце на висоті близько 1300 м н.р.м. з унікальним краєвидом на Чорногірський масив, на вершинах якого ще на початку літа лежить сніг. Тут настільки гарно, що важко вибрати конкретне місце для фото — природа створила на Кринті суцільну фотозону. Проте основною особливістю полонини є господарство. На високій полонині впродовж літа і початку осені живуть пастухи та випасають корів, з молока яких виготовляють екологічно чисті традиційні молочні продукти, в тому числі Гуцульську коров’ячу бриндзу.

  • Полонина Бибратківка

    Полонина Бибратківка  — це господарство з довгою історією. Тут господарював ще дід нинішнього господаря Івана Максим’юка. У нього було прізвисько — Бибратко — від нього і походить назва полонини. Свою справу він згодом передав синові, на господарювання якого припала радянська колективізація зі всіма її наслідками. У 2011 році Іван Максим’юк вирішив відновити справу діда і батька і почав будувати господарку на Бибратківці.

  • Полонина Скупова

    Господарство розташоване на полонині у підніжжі гори Скупова (1579 м н.р.м.) - найвищої вершини хребта Кринта-Скупова. Це місце з надзвичайними гірськими краєвидами, від яких перехоплює дух. Тут на високогірному різнотрав’ї випасають кілька десятків корів, доять їх виключно вручну і з екологічно чистого молока роблять традиційну Гуцульську коров'ячу бриндзу, коров'ячий будз, вурду та натуральне масло.

  • Полонина Щівник

    Полонина Щівник розташована на висоті 1600 м н.р.м. на хребті від гори Піп Іван Чорногірський до гори Стіг (Мармароський масив), під горою Вихід, на межиріччі Чорного Черемошу та Білої Тиси. Свою назву отримала завдяки кінському щавелю – “щівнику”, якого тут росте дуже багато.

    Тут випасають близько 100 корів та коней; виготовляють і продають будз, Гуцульську коров’ячу бриндзу, вурду та коров’яче молоко. Також на полонині є джерело із смачною водою та “Буркут” – джерело мінеральної води. В господарстві панує традиційна ієрархія, як і багато років тому: тут можна...

  • Полонина Луковиця

    Полонина Луковиця ДП «Гринявське лісове господарство» розташована на висоті 1503 метри над рівнем моря. З екологічно чистого молока тут виготовляють будз, Гуцульську коров’ячу бриндзу та вурду. Особливістю господарства на Луковиці є те, що окрім корів тут випасають також овець та виготовляють унікальні продукти з суміші коров’ячого та овечого молока.

    Дістатися до Луковиці можна позашляховиком з сіл Пробійнівка та Явірник. Така поїздка займає біля 2 год., після яких поміж...

  • Родинне господарство Марусяків
    «Хата-ґражда на горі Ігрець»

    У присілку Ігрець неподалік села с. Криворівня на висоті 1300 м н.р.м. розташована єдина в Україні діюча хата-ґражда. Це не музей зі зібраними експонатами, а справжня садиба, де проживає та веде господарство сім’я Марусяків. Родина тримає овець та корів, виготовляє будз, Гуцульську коров’ячу бриндзу, масло, гуслянку, сушені гриби.

    Дістатися до садиби можна пішки з села Криворівня — така прогулянка займе 1,5-2 год або з села Буковець - 1 година пішки. Звідси також можна доїхати позашляховиком. Поїздка триватиме біля 30 хв. Хата-ґражда може...

  • Фермерське господарство «Зґарда»

    Діюче високогірне фермерське господарство “Згарда” розташоване у присілку Синиці, смт. Верховина — за 5 км від Довбушевих комор та на відстані 6 км від центру Верховини. Господарству вже більше 200 років, на території є великий сад з деревами, яким понад 100 років. Також тут тримають корів, з молока яких за давніми гуцульськими традиціями виготовляють Гуцульську коров’ячу бриндзу, будз, екологічно чисті молоко та масло.

    Дорога автомобілем до господарства “Згарда” з Верховини займає...

  • Дегустаційний зал,
    крамниця «Сирна лавка»

    Дегустаційний зал “Сирна лавка” розташований у 5-хвилинний пішій доступності від центру Верховини — на вул. М. Грушевського, 12. Гостям тут пропонують дегустацію традиційних гуцульських сирів з коров'ячого та овечого молока, а також колекцію оригінальних сучасних сирів регіонального виробництва. 

    До сирів у “Сирній лавці” пригощають вином та чаєм, дають скуштувати гуслянки та кулеші, розповідають багато цікавих...

  • Дегустаційний зал,
    крамниця «Копальня бриндзи»

    “Копальня бриндзи” — це місце, де розкажуть про традиції карпатського сироваріння, поділяться сімейними історіями, покажуть традиційний реманент для виготовлення гуцульських сирів і, звичайно, нагодують автентичними карпатськими сирами. Разом з традиційною Гуцульською коров'ячою бриндзою, будзом та вурдою тут можна спробувати оригінальні авторські сири.

    Колоритний і затишний дегустаційний зал розташований...

  • Етнографічний музей
    старожитностей Гуцульщини

    Етнографічний музей старожитностей Гуцульщини розташований на пр. Царина 29 у с. Криворівня. Це унікальне місце, яке знайомить з етно-соціальною системою Гуцульщини, її архаїчними складовими: збиральництвом, мисливством і рибальством, пастушим полонинським господарством, дерев'яною архітектурою і будівництвом, гірськими  лісорозробками та лісосплавом, керамікою, мосяжництвом, чинбарством, боднарством тощо.

    В експозиції музею представлені старовинні документи, особисті нагороди, монети та банкноти різних історичних...

Локації маршруту Рахівського району

  • Традиційне полонинське господарство
    Дмитра Шушмана і Олександра Мартина
    Полонина Шиса

    Шиса — це надзвичайно красива полонина на підйомі з с. Кваси. Тут є джерело з гірською водою, а з самої полонини відкривається чудовий краєвид на Свидовецький та Чорногірський хребти. Шиса розташована неподалік курорту Драгобрат і туристичних маршрутів на гору Близниці та Свидовецький масив.

    Дістатися сюди можна позашляховиком...

  • Перевал Околе.
    Полонинське господарство
    ФГ «Чорна Тиса +»

    ФГ “Чорна Тиса+” функціонує у декількох локаціях: на перевалі Околе, полонині Левковець та полонині Погарський. Кожне з цих місць по-особливому відкриває карпатські краєвиди. Локації господарства близькі до витоків річки Чорна Тиса, а дістатися до них можна позашляховиком із с. Чорна Тиса. Дорога триває близько 2-3 год.

    “Чорна Тиса+” цікава для відвідувачів тим, що тут можна побувати не тільки у літній сезон. В різний час тут пропонують різну...

  • Полонина Балцатул

    Полонина Балцатул розташована на мальовничому високогір’ї у підніжжі гори Піп Іван Чорногірський. Тут є ставок та чан, звідси близько до залишків укріплень світових воєн і до озера Бребенескул. Дістатися до полонини можна пішки, однак варто готуватися до довгої мандрівки — близько 12 год. з Рахова. Простіший і комфортніший спосіб — позашляховиком — така дорога з Рахова триває близько 2 год...

  • Дегустаційна туристична
    локація «Роза вітрів»

    Полонина Роза вітрів розташована на висоті 1150 м н.р.м. на Лисій горі неподалік Рахова. Звідси відкривається одна з найгарніших панорам на карпатські гори. Дістатися на полонину можна пішки з Рахова — це займе  2-3 год. Заїхати позашляховиком можна за 40-60 хв. Це одна з небагатьох полонин, відвідувати яку можна у будь-яку пору року. 

    Влітку тут проводять екскурсії, можна спостерігати за випасом овець, фотографуватися з ними, збирати лікарські трави, дегустувати будз, Гуцульську овечу бриндзю, вурду, карпатський мед з гірського різнотрав’я, джеми, чаї, наливки з місцевих рослин...

  • Дегустаційна гастролокація «Франко 3»

    Арт-кафе FRANKO’3 — це мистецько-гастрономічна локація у центрі Рахова, на вул. І. Франка, 3. У мистецькому просторі FRANKO’3 є змога продегустувати продукти високогірного вівчарства, зокрема Гуцульську овечу бриндзю, овечу вурду та будз. З ними тут готують також різноманітні страви — як традиційні закарпатські, так і з креативними сучасними поєднаннями.

    Для гостей арт-кафе тут можуть організувати культурно-розважальну програму за участі аматорів та/або учасників музичних колективів...

  • Музей Гуцульської бриндзі

    Музей гуцульської бриндзі — це місце, де традиційний гуцульський побут поєднаний із сучасними технологіями. За допомогою окулярів віртуальної реальності гості можуть побувати на справжній полонині і побачити як там господарюють. Можна також "послухати розповіді листівок" про випасання, доїння овець та виготовлення бриндзі — це технологія доповненої реальності.

    Це надзвичайно затишне місце є “ланцюжком” між виробниками та споживачами високогірних сирів...