Гуцульська коров'яча бриндза
Гуцульська коров'яча бриндза – сир з цільного коров'ячого молока, що виготовляється ватагами (майстрами сироваріння) на полонинах Українських Карпат на висоті понад 700 метрів над рівнем моря з середини травня до жовтня за традиційною гуцульською технологією.
Цей унікальний продукт споживається у традиційних карпатських стравах і є результатом специфічних знань, які розвивалися поколіннями, щодо виробництва сиру, племінної роботи з місцевою породою корів та її випасу на високогірних літніх пасовищах – полонинах.
Ватаги, що залишилися, займаються виробництвом гуцульської коров’ячої бриндзи у різних точках Карпатських гір, виготовляючи цей сир виключно вручну з використанням традиційних дерев’яних інструментів. Весь процес виробництва, - починаючи від випасання корів і доїння свіжого молока, виробництво сиру будзу, його коптіння і перемелювання з сіллю та переробка на бриндзу, і закінчуючи закладанням бриндзи у дерев’яні бочки-бербениці, - відбувається на високогір’ї.
Гуцульська коров’яча бриндза відрізняється особливим смаком, адже виготовляється з молока тварин, які споживають найкращі соковиті трави на полонинах. Особливої пікантності сиру додає процес коптіння. Копчений сир перетирають із сіллю і набивають у бербениці, в яких він дозріває не менше одного місяця - так і народжується гуцульська коров’яча бриндза.
Страви з бриндзою – це основа традиційної карпатської кухні, але бриндзу можна використовувати й у сучасній кулінарній інтерпретації, посипаючи нею улюблені готові страви. Вона добре смакує з макаронами, картоплею, салатами, піцою, як начинка до пирогів та вареників, її можна намазувати на хліб. Смак бриндзи – це смак Карпат, відчуйте його по-різному у своїх повсякденних стравах!
Якщо ви хочете на власні очі побачити процес виробництва цього традиційного продукту, варто відвідати полонини, де проводяться екскурсії та дегустації для туристів. Більше інформації тут: https://www.facebook.com/cowbryndzaGI
Для того щоб захистити традицію виробництва сиру на полонинах і популяризувати свій продукт, виробники об’єдналися в Асоціацію карпатських ватагів і зареєстрували географічне зазначення на гуцульську коров’ячу бриндзу, виготовлену в Українських Карпатах.
Контакти:
- 78700, Івано-Франківська обл., Верховинський район, смт. Верховина, вул. Карпатська, 10
- тел.: +380985947235,
- e-mail: cowbryndzagi@gmail.com
Гуцульська овеча бриндзя
Гуцульська овеча бриндзя – унікальний овечий сир Українських Карпат. Цей сир виробляється гуцулами, мешканцями високогірних Карпат, не одне століття. Традиції полонинського господарства дбайливо зберігаються та передаються з покоління в покоління.
Виробляється гуцульська овеча бриндзя лише в літній період, а точніше 120 днів, коли вівці місцевої (аборигеної) гірсько карпатської породи випасаються на високогірних луках (полонинах). Щодня вівчарі проходять з отарою овець не менше ніж 10-15 км і прокидаються для цього о 5 ранку. Свіже молоко, напоєне ароматами полонинських трав та квітів, переробляється на смачний та корисний сир. До свіжого відфільтрованого молока вівчар додає фермент - кляг, і своєю важкою працею за допомогою традиційних інструментів готує сир Будз. Після того, як Будз дозрів, його перемелюють і змішують з сіллю, на цьому етапі народжується гуцульська овеча бриндзя.
Цей сир виготовляється виключно вручну і може бути зроблений тільки на карпатському високогір’ї, з молока витривалої але малопродуктивної породи овець, що пояснює його високу вартість. Овеча бриндзя відрізняється особливим насиченим смаком, не схожа на жодну іншу, тому вона може бути джерелом нових смакових відкриттів для гурманів.
Для того щоб захистити і пропагувати свій продукт виробники створили Асоціацію виробників традиційних карпатських високогірних сирів і зареєстрували географічне зазначення на гуцульську овечу бриндзю виготовлену на полонинах Карпат.
Контакти:
- Асоціацію виробників традиційних карпатських високогірних сирів
- 90600, Закарпатська обл., Рахівський р-н., м. Рахів, вул. Миру, 1.
- тел.: 0969906472
- https://www.facebook.com/sheepbryndzyaGI